Bankalar

Banka Bonosu Nedir ? Nasıl Alınır?

Banka bonosu, bankaların borçlanma ihtiyaçlarını gidermek amacıyla çıkarmış oldukları kısa vadeli borçlanma senetleridir. Banka bonolarına yatırım yapan bireyler, kısa vadeli olarak bankaya borç vermiş olurlar.  Bankaya verilen borçlar, faizli bir şekilde istenilen sürede geri alınabilir. Bonoların vadesi 1 günden bir yıla kadardır, bir yıldan uzun vadeli borçlanma senetleri tahvil olarak adlandırılmaktadır. Peki banka bonosu nedir? Ne kadar kazandırır? Banka bonolarına yatırım yapmak mantıklı mıdır?

Banka Bonosu Ne Kadar Kazandırır?

Banka bonoları, standart mevduat faizi kadar faiz vermekte veya çok az daha yüksek olabilmektedir. Kısa vadeli olduklarından, vade sayısı en fazla 1 yıl olabilir ve günlük faiz işler. Banka bonoları, günlük olarak alınıp satılabilir ve bu alım satımdan bir miktar faiz geliri elde edilir. Banka bonoları genel olarak bir fiyata sahiptir ve ihraç edilen bonoların fiyatları her gün faizin de getirileriyle artarak ilerler. Örneğin tanesi 500 liradan bir bono aldıysanız, bu bononun fiyatı tahminen iki hafta sonra 501,50 TL’ye çıkar ve siz tanesini 500,00 TL’den aldığınız bonoları 501,50 TL’den satarak bir miktar getiri elde edersiniz.

Banka bonolarına uygulanan faiz oranları yıllık bazda yüzde 1 ile yüzde 11 arasında değişmektedir. Bonolar, bankalara ait bir ürün olduğundan faiz oranları sürekli değişebilir. Yüksek miktarda borca ihtiyaç duyan bankalar, bono ihraç ederek para toplarlar ve sizlerde bonolar sayesinde bir miktar gelir elde edebilirsiniz. 

Banka Bonoları Nasıl Alınır?

Banka bonosu, yalnızca bankaların işlem kanallarından alınabilir. İnternet bankacılığı, telefon bankacılığı, şube bankacılığı, bono satın alabileceğiniz aktif yatırım kanallarındandır. Bankalar, günlük olarak bono ihraç etmektedirler, internet şubesi kanalı kullanılarak her gün bu bonolara göz atılabilir ve satın alınabilir. Aldığınız bonoları satmak için bir vade süresi bulunmaz, istediğiniz an her gün satabilir ve faiz getirinizi alabilirsiniz.

Hangi Bankalar Yüksek Bono Faizi Veriyor?

Genelde mevduat toplama yetkisi olmayan bankalar, yüksek banka bonosu faizi verirler. Bu bankalardan biri de Aktifbank’tır. Aktifbank’ın herhangi bir mevduat toplama yetkisi yoktur ve bu nedenle bono faizleri ciddi anlamda yüksektir. Genelde ödenen faizler, sıradan bir mevduat faizi ile kıyaslandığında çok daha fazla olmaktadır. Aktifbank’ın söz konusu bono ürünü, nkolay bonodur.

Nkolay Bono Nedir? Faiz Oranları

Nkolay bono Aktifbank’a ait bir banka bonosu ürünüdür. Nkolay bono’nun şu günlerde faiz oranları yüzde 11 civarındadır. 100 bin liralık bir mevduat bu bonoda değerlendirildiğinde brüt 11,000 TL getiri sağlanabilmektedir. Değerlendirmek istediğiniz tutarı 300 bin liraya çıkardığınızda alacağınız yıllık brüt faiz tutarı 33,000 TL olacaktır.

Bonolarda Vergi Avantajı

Bildiğiniz gibi vadeli mevduat yatırım ürünlerinde 6 aylık vadeye kadar yüzde 15 stopaj kesintisi uygulanmaktadır. Yani bankaya yatırdığınız 5 bin liralık faiz getirisine karşılık 750 liralık bir kesinti uygulanır ve faiz tutarı 4 bin 250 lira olarak banka hesabınıza yatar. Ancak bonolarda vergi avantajı vardır ve vade süresi fark etmeksizin elde edilen faiz gelirinden yüzde 15 değil yüzde 10 stopaj kesintisi yapılır, bu sayede aynı faiz oranına sahip olan bono, mevduata göre daha fazla getiri sağlar. 

Yüzde 10 faizli bononun net getirisi yüzde 9 iken, yüzde 10 faizli vadeli mevduat ürünün net getirisi yüzde 8,50’dir. 200 bin lirayı 6 ay vade ile yüzde 10 faiz oranından vadeli mevduata yatırdığınız zaman, 8,500 TL lira faiz getirisi elde edersiniz. Bonoda ise elde edeceğiniz faiz getirisi 9,000 lira olur yani 500 lira kara geçersiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu