Kredi

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

Bedelli askerlik kredisi gençlerin en çok merak ettikleri bir meseledir. Para ile askerlik yapmak isteyenlere yönelik kredi veren bankalar, öncelikli olarak devlet tarafından sunulmakta olan şartların sağlanmasını talep etmekte ve akabinde kendi kredi olanaklarını sunmaktadırlar. Bedelli askerlik kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası 
 • Türkiye Ekonomik Bankası 
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • QNB Finansbank 
 • Şeker Bank
 • Aktif Bank
 • Denizbank

Bu bankaların kredi oranları, ödeme koşulları ya da sunulan finansman tutarları birbirlerinden farklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı bankalar kredi notuna bakarak kredi verirken bazı bankalarda şartsız kefilsiz askerlik kredisi verilebilmektedir. 

Bedelli Askerlik Kredisi İçin Genel Şartları Nelerdir?

Bedelli askerlik kredisi almak isteyenlerde aranan şartlar, resmi kurumlar tarafından belirlenmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kredinin ödeneceğine dair banka tarafından bir teminat gösterilmesi istenebilmektedir. 
 • Türkiye Vatandaşı olması gerekmektedir. 
 • 3 yıl yurt dışında kalması durumunda yurt dışı bedelli askerlik limitinin sağlanmış olması gerekir. 
 • Banka için ipotek gösterilmesi durumunda evli olanların eşlerinden yazılı onay almaları gerekmektedir. 
 • Aylık olarak beyan edilen gelirin bankanın sunmuş olduğu aylık kredi taksitlerini karşılayabilecek olması gerekmektedir. 
 • Bankalara beyan edilen belgelerin resmi belgeler olarak onaylanması gerekmektedir. 

Bunların dışında 2020 yılı itibariyle belirlenen kriterler bünyesinde yaş şartı bulunmaksızın 35.054 TL ödemesinin yapılması halinde askerlik görevi bedelli bir şekilde tamamlanmış olmaktadır. 

Ziraat Bankası Askerlik Kredisi Nasıl Kullanılır?

Ziraat Bankası tarafından sunulan kredi kullanımları, bankanın istediği teminatın gösterilmesini zorunlu kılmaktadır. Kredi kullanımı şu şekilde mümkün olmaktadır:

 • Kredi notunun temiz olması gerekmektedir. Daha önce ödenmemiş kredi olması durumunda bedelli askerlik kredisi verilmemektedir. 
 • Sunulan finansman tutarının teminat altına alınabilmesi için ev ya da taşınmaz başka bir mülkün ipotek olarak gösterilmesi ya da kefil gösterilmesi gerekmektedir. 
 • Vadenin 60 aya kadar uzatılması durumunda faiz oranları %1,05 olacak şekilde sunulmaktadır. 

Ziraat Bankası üzerinden bedelli askerlik kredisi kullanmak isteyenlerin mobil şube, internet bankacılığı üzerinden başvuru yapmaları mümkün olduğu gibi doğrudan şubeye giderek başvuru yapmaları da mümkün olmaktadır. 

Türkiye İş Bankası Bedelli Askerlik Kredisi Şartları Nelerdir?

Türkiye İş Bankası bedelli askerlik kredisi şartları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Gelir durumunu gösteren bir belgenin beyan edilmesi gerekmektedir. 
 • Kefil ya fa teminat gösterilmesi zorunlu olmaktadır. 
 • Daha önce ödenmemiş bir kredi borcunun olmaması gerekmektedir. 

Bu şartların sağlanması halinde bedelli askerlik tutarınca kredi, 12 aydan 60 aya kadar varan vade seçenekleri ile sunulmaktadır. Başvuru esnasında yalnızca kimlik belgesinin ve gelir beyanının bulunması başvuru için yeterli olmaktadır. 

Türkiye İş Bankası kredi başvurularının yapılabilmesi için bedelli askerlik şartlarının da sağlanıyor olması gerekmektedir. Kredi başvurusu yapıldıktan sonra gerekli incelemeler yapılarak onay durumuna ilişkin bilgilendirmeler de yapılabilmektedir. 

TEB Bedelli Askerlik Kredisi Olanakları 

TEB bedelli askerlik kredisinde sunulan olanaklar, şunlardır:

 • Kredi vade seçenekleri maksimum 60 aya kadar uzatılabilmektedir. 
 • Aylık faiz oranı pek çok bankaya göre daha düşük olarak uygulanmakta olup, %0,98 şeklinde ifade edilmektedir. 
 • Başvuruların hem internet üzerinden hem de şubelerden kolaylıkla yapılması mümkün olmaktadır. 
 • Herhangi bir belge beyanına gerek kalmadan, banka tarafından yapılan incelemeler sonucunda kredi durumu sonuçlanmaktadır. 

Türkiye Ekonomi Bankası, bedelli askerlik kredisi veren bankalar içerisinde en düşük faiz oranlarını sunan bankalar arasında yer almaktadır. Fakat bu kredi olanaklarından yararlanabilmek için kredi notunun uygun olması gerekmektedir. Daha önce kredilere ilişkin kötü geçmişi olanlara banka tarafından finansman desteği sağlanmamaktadır. 

TEB üzerinden kullanılan kredilerde 3 ay erteleme gibi farklı ödeme seçenekleri de bulunmaktadır. Fakat 3 ay ertelemeli ödeme seçilmesi halinde faiz oranlarında değişiklik oluşabilmektedir. 

Akbank Bedelli Askerlik Kredisi Nedir?

Akbank bedelli askerlik kredisi, devlet tarafından bedelli askerlik yapma şartlarını sağlayan vatandaşlara uygun imkanlarla sunulmakta olan kredi desteği olarak bilinmektedir. Yalnızca bedelli askerlik yapacak kişinin bizzat başvuru yapması halinde verilmektedir. 

Akbank kredisine başvuru yapabilmek için gelir belgesi, T.C kimlik numarası ve ikametgah belgesi ile banka şubelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda kredi finansmanı sağlanmaktadır. 

Akbank üzerinden kullanılacak krediler maksimum 60 aya kadar vadeli olarak kullanılabilmektedir. Maksimum 60 ay vade için uygulanacak faiz oranı ise %1,41 olarak ifade edilmektedir. Vadenin daha kısa süreli kullanılması durumlarında ise faiz oranı düşebilmektedir. 

Vakıfbank Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranları Nasıldır?

Vakıfbank bedelli askerlik kredisi faiz oranları, vade farkına göre değişkenlik göstermektedir. Banka üzerinden kullanılacak kredilerin 12 aydan başlayarak 60 aya kadar vadeli kullanımları söz konusu olmaktadır. Maksimum uygulanacak faiz oranı %1,69 olarak ifade edilmektedir. 

Vakıfbank üzerinden kredi kullananlara yönelik faiz oranları belirlenirken ödeme şekilleri de önemli olmaktadır. Taksitli ödeme, ertelemeli ödeme gibi seçenekler arasından herhangi birinsin seçilmesi durumunda özel faiz oranları şube yetkilileri tarafından sunulmaktadır. 

35.000 TL olarak belirlenen bedelli askerlik kredisinin minimum vade olan 12 ay olarak ödenmesi halinde aylık taksitler, 3.320 TL olurken, aynı tutar üzerinden 60 ay vadeli geri ödeme durumunda ise aylık taksitler 1,015 TL olmaktadır. 

Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi Ödeme Seçenekleri Nasıldır?

Halkbank bedelli askerlik ödeme seçenekleri çeşitlilik göstermekle birlikte şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Aylık eşit taksitli standart ödeme 
 • Artan taksitli ya da azalan taksitli özel ödeme 
 • 3 ayda bir eşit taksitli ödeme 
 • Serbest ödeme 

Bu ödeme şekillerinin her birisi için farklı faiz oranları ve vade seçenekleri bulunmaktadır. Aylık eşit taksitli olarak bilinen standart ödemenin tercih edilmesi durumunda %0,93 oranında faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu oran üzerinden 60 aya varan vade seçenekleri ile kredi kullanma olanağı Halkbank müşterilerine sunulmaktadır. 

QNB Finansbank Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranları Nedir?

QNB Finansbank bedelli askerlik kredisi faiz oranları müşteri bazlı değişiklik göstermektedir. Kredi notu düşük olan müşteriler için daha yüksek faiz oranları uygulanırken kredi notu yüksek olanlar için daha düşük faiz oranları sunulmaktadır. 

QNB Finansbank faiz oranları minimum %0,94 olarak belirlenmektedir. Fakat ödeme seçenekleri ya da müşteri profilleri baz alındığında maksimum %1,49 oranına kadar kredi faizi uygulanabilmektedir. 

QNB Finansbank üzerinden kredi başvurusu yapmak oldukça kolaydır. T.C kimlik numarası ile SMS göndererek başvuru yapıldıktan sonra banka yetkilileri tarafından gerekli incelemeler yapılarak kredi onay durumu beyan edilmektedir. 

Şeker Bank Bedelli Askerlik Kredisi İmkanları Nelerdir?

Şeker Bank bedelli askerlik kredisi imkanları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Herhangi bir gelir durumu beyan edilmeden başvuru yapılabilmekte olup, müşterinin sicil durumu banka yetkilileri tarafından özel olarak incelenmektedir. 
 • %0,95 oranında faiz uygulaması pek çok bankaya göre oldukça düşük olması nedeniyle tercih edilebilmektedir. 
 • 6 aydan 60 aya kadar çeşitli vade seçenekleri bulunmaktadır. 

Bedelli askerlik kredisi veren bankalar arasında düşük faizlerle kredi olanağı sunan Şeker Bank, kredi faiz oranlarını vade farkına göre belirlemektedir. 6 ay için kullanılan kredide daha düşük faizler söz konusu olurken 60 aylık kredide en yüksek faiz oranları üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır. 

Şeker Bank tarafından alınacak krediler için başvurular hem internet şubelerinden hem de mobil uygulamalar üzerinden yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra bankanın herhangi bir şubesine gerekli evraklar ile gidilerek de başvuru yapılabilmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu