Döviz

Döviz Hesabı Nedir? Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz hesabı birikimlerini yabancı para birimleri üzerinden değerlendirmek isteyen kişiler tarafından, özellikle son zamanlarda çok revaçta olan bir hesap cinsidir. Bu yazımız içerisinde Döviz hesabı nedir? Nasıl Açılır? Hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları sunmaya çalışacağız.

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların tamamı müşterilerine hem vadeli hem de vadesiz mevduat türü üzerinden açtırmalarına izin veriliyor. Bankaların döviz olarak kabul ettiği para birimleri;

  • ABD Doları (USD)
  • Euro (EUR)
  • İngiliz Sterlini (GBP)
  • Japon Yeni (JPY)
  • Avustralya Doları (AUD)
  • Kanada Doları (CAD)
  • Singapur Doları (SGD)
  • Yeni Zellanda Doları (NZD)
  • Hong Kong Doları (HKD)
  • Çin Yuanı (RMB)

Bankalar üzerinden açılan döviz hesapları üzerinden hem yurt içi hem de yurtdışı para transferleri yapabilirsiniz. Elindeki birikimi geleceğe yönelik değerlendirmek isteyen kişiler bu fırsatlarından yararlanabilirler. İşte detaylar;

Yazıda Neler Var ?

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz Hesabı Nedir? Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların herhangi birisinden açtırabileceğiniz gibi, kendi vadesiz hesabınızın bulunduğu bir banka varsa internet ve mobil bankacılık kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde döviz hesabı açtırabilirsiniz.

Çalışmadığınız bir bankadan bu hesabı açtırmak istiyorsanız bunun için özel başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bankalar başvurular sırasında nüfus cüzdanı, ikametgah adresi ve iletişim numarası talep edecektir Bu bilgileri teslim ettikten sonra sunulacak sözleşmeyi imzalarsanız vadeli ya da vadesiz hesabınızın açıldığını göreceksiniz.

Döviz Hesabı Açtırmanın Faydaları

Geleceğe dönük birikim yapıyorsanız elinizde bulunan paranın bir kısmını döviz olarak saklamanızı öneririz. Özellikle Dolar ve Euro gibi para birimlerini tercih ederseniz kur yükselişlerinden faydalanarak paranın değer kaybetmesiniz önleyebilirsiniz. Para döviz olarak saklandığı için her zaman güncel değerini korumaktadır. Sadece bu nedenden dolayı bile döviz hesabı kullanmanızı öneririz.

Yurtdışına sık çıkan birisi iseniz döviz hesabı sizin için şarttır. Dünyanın her yerinde kabul edilebilir bir paraya sahip olmak sizi yurtdışında güvence altına alacaktır. Hesaplarda sürekli döviz bulundurmak para dönüşümlerinde komisyon ödemenizin de önüne geçer.

Döviz kurları ile ilgili güncel fiyatları öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu