İş FikirleriAnalizler

Gastronomi Nedir? İş Olanakları ve Maaşları

Gastronomi nedir, ne iş yapar, ne kadar para kazanır, gastronomi bölümü iş olanakları gibi merak edilen tüm soruları yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

Gastronomi bölümünün en temel amacı yeteri düzeyde bilgi ve becerilerle yetiştirilmiş ya da donatılmış, dünyanın her yerinde rekabet edebilecek genç şefler yetiştirmektir. Gastronomi, gençlerin bu mesleğe öğrenimden başlayıp yetenekli bir usta olabilmesini sağlamaktadır.

Gastronomi Nedir?

Dört yıllık üniversite programı sürecinde öğrenim gören öğrencilere restoran, yiyecek, içecek uyumu, yemek pişirme teknikleri ve sanat, kültür gibi konularda eğitim verilir. Gastronomi bölümünün diğer bir amacı ise çok zengin bir mutfak olan, Türk mutfak kültürünün akademik bir çevrede koruma altına alınmasını sağlamak ve bu kültürü dünya çapında bir alana yaymaktır. Gastronomi nedir sorusunu kısaca sizlere anlattık. Peki bu bölümü okuyanlar ne gibi işlerde çalışabilir, maaşları ne kadardır? İsterseniz bunların cevaplarına geçelim.

Gastronomi Bölümü İş Olanakları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olan kişiler için çok geniş olan iş olanakları bekliyor. Yiyecek veya içecek hizmeti sunan yerler ve oteller ilk akla gelen ve en bilinen iş alanıdır. Bu alanların mutfaklarında görev yapabilen mezunlar kendi iş yerlerini de açabiliyorlar. Nişantaşı Üniversitesi gibi öğrencilerine işletme tecrübesi de sunan üniversiteler, geleceğin şef adaylarına kendi isimlerini dört bir yana yayma fırsatı da sunuyor.

Gastronomi mezunlarının yapabileceği işlerden bir tanesi de akademisyenliktir. Geleceğin şeflerini ve gastronomi uzmanları adaylarını yetiştirmek isteyenler kişiler, akademik kariyer iş olanağını tercih edebiliyorlar. Ayrıca, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden mezun olanların mutfakta çalışmak gibi bir zorunlu alanları yoktur. Mezun olan öğrenciler restoran zincirlerinde ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında denetçi olarak görev yapabiliyorlar.

Diğer bir iş olanağı ise bu bölümü bitiren öğrenciler köşe yazarlığı yapabilecekleri gibi kendi kitaplarını da yazabilirler. Kısacası yiyecek alanının nerede ise tamamını kapsayan bir iş yelpazesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü yılda binlerce öğrenci mezun etmektedir. Bu bölüm yaygın ve geniş iş olanağına sahip olması ile avantajlıdır.

Gastronomi Bölümü Maaşları

Gastronomi bölümünden mezun olanlar çok değişken maaşlarla işe başlayabiliyor. Çalıştığınız şehir de maaşları büyük oranda etkileyebiliyor. Gastronomi mezunları ayda ortalama 4 bin ila 7 bin Türk lirası arasında maaş alıyorlar.

Yazımızda gastronomi nedir, maaşları ve iş olanakları gibi sorulan cevaplarını sizlere anlatmaya çalıştık. Farklı yatırımlarla para kazanmak isterseniz İş Fikirleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu