Bankalar

Hesap Numarası Öğrenme Yolları

Hesap numarası öğrenme son zamanlarda IBAN ile işlem yapılmasından dolayı insanlar çok tercih etmemektedir. Ancak hala banka hesap numarası kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu makalede sizlere, banka hesap numarası nasıl öğrenilir hakkında bilgi vermeye çalışacağız.  

Hesap Numarası Nedir? Nerede Yazar? 

Hesap numarası bankanın müşterilerine atamış olduğu bir özel numaradır. Banka hesap numarası kısaca hesap no olarak ifade edilmektedir. Hesap numarası genellikle, para transferi işlemlerinde kullanılmaktadır. Örneğin bir hesaptan başka bir hesaba para gönderilmek istendiğinde hesap numarasının öğrenilmesi gerekir. EFT ve Havale işlemlerinde sıkça kullanılan hesap numarası Iban numarası içerisinde yer almaktadır.  

Hesap Numarası Öğrenme Yolları 

Hesap numarası, banka kartının ön yüzünde veya banka hesabınıza bağlı olan vadesiz hesap cüzdanınızda yazmaktadır. Hesap numarasını öğrenmenin aslında çok fazla yolu vardır. Sizlerde bu yöntemleri deneyerek hesap numaranızı hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aşağıda hesap numarası öğrenebileceğiniz yöntemler listelenmiştir. 

  • Mobil Şube veya İnternet Şubesi 
  • Vadesiz Hesap Cüzdanı  
  • Banka kartı 

İnternet ve Mobil Şubeden Hesap Numarası Öğrenme 

En klasikleşmiş hesap numarası öğrenme yollarından biridir. İnternet veya mobil şube kullanarak oldukça hızlı bir şekilde hesap no öğrenmek mümkün olabiliyor. Bunun için sadece aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.  

  • İnternet Şubeye giriş yapınız. 
  • İnternet şubeye giriş yaptıktan sonra, hesap numarasını öğrenmek için, hesaplarım sekmesine tıklayın ve daha sonra vadesiz hesaplarım bölümüne tıklayarak işlemlere devam edin. 
  • Vadesiz hesaplarım bölümünden banka hesabınızı seçerek işlemleri tamamlayın. 
  • Bu alandan kolay ve bir o kadar da hızlı bir şekilde hesap numarası öğrenme işlemini tamamlayabilirsiniz. 

 Vadesiz Hesap Cüzdanı ile Öğrenme 

Banka hesap numarasını öğrenmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri ise, vadesiz hesap cüzdanınızı kontrol etmektir. Vadesiz hesap cüzdanınızı kontrol ederek hızlı bir şekilde banka hesap numarasını öğrenebilirsiniz. Banka hesap numarası, vadesiz hesap cüzdanının hemen alt kısmında yazmaktadır. Bu alana bakarsanız, hesap numarasını öğrenebilirsiniz. 

Banka Kartı ile Hesap Numarası Öğrenme 

Banka kartınızın ön yüzünü kontrol ederek hızlı bir şekilde hesap numarası öğrenme mümkündür. Bunun için ilk olarak banka kartınızı elinize alın ve hesap numarasını öğrenmek istediğiniz kartın ön yüzünde kart numarası yazan yerin altına bakın. TR ile başlayan numara IBAN’dır. IBAN numarasının son 16 hanesi ise hesap numarasıdır. Soldan başlayarak 16 hane sayın ve o numarayı hesap numarası olarak kaydedin. 

Dekontları Görüntüleyin 

Daha önceden yapılmış bir para transfer dekontu var ise, bu dekontları inceleyerek, hesap numarası öğrenme mümkündür. Para transfer dekontlarını inceleyerek sizlerde banka hesap numarasını öğrenebilirsiniz. Dekontlar, kâğıt olarak ya da e-posta yoluyla gelecektir. Bankanızın size gönderdiği mailleri arattırın, bu mailler içerisinde bulunan dekontlardan çok kolay bir şekilde hesap numarası öğrenebilirsiniz. 

Müşteri İletişim Merkezini Arayın 

Banka hesap numarasını öğrenmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise, müşteri iletişim merkezidir. Bankanızın müşteri iletişim merkezi numarasını arayarak, telesekreter komutları ile IBAN numarasın öğrenebilir ve numarayı kaydederek, son 16 hanesini hesap numarası olarak kaydedebilirsiniz. 

Şube Yoluyla Hesap Numarası Öğrenme 

Banka hesap numarasını öğrenmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise, şubeleri kullanmak olabilir. En yakın banka şubesini ziyaret ederek banka hesap numarasını öğrenmek mümkündür. Bunun için şubeye gitmeden önce yanınıza bir telefon ve kimlik kartı ile giderseniz, hesap numaranızı hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu