İş Fikirleri

İnternetten Para Kazanma : Blog Sitesi Açma

İnternetten para kazanma fikirlerinden biri ve akla ilk gelen blog sitesi açmaktır. Eğer işi doğru yaptığınız takdirde ek gelir ve hatta çok daha fazlasını kazanabilirsiniz.

Yazı yazmayı seviyorsanız ve kendi sitenizi kurmak istiyorsanız, bunun yanında para kazanmak istiyorsanız blog açarak para kazanmanız mümkündür. Fakat bu işe başlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Günümüzde blog sitesi açarak geçimini sağlayan binlerce kişi bulunuyor. Sizde bunlardan biri olmak isterseniz okumaya devam edebilirsiniz.

İnternetten Para Kazanma : Blog Sitesi Açmak

İnternetten para kazanma fikirlerinin ilki blog sitesi açmaktır. Bir blog sitesi açabilmek için öncelikle hangi konu üzerinde açacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Her konuda içerik paylaşan blog sitelerinin ayakta durması oldukça zordur. Bu yüzden niş ismini verdiğimiz şekilde blog sitesi açmanız gerekmektedir. Eğer konunuz belirliyse içeriklerinizin de başlıklarını yavaş yavaş hazırlamanız gerekir. Ne tür içerikler paylaşılacağını, başlıklarının ne olacağını belirlemeli ve daha sonra kurulum işlemlerine geçmelisiniz. Boş bir siteye sahip olursanız Google’a dahi giremezsiniz. 

Konunuz ve içeriklerinizin konusu belliyse, bir hosting firması bularak işe başlayabilirsiniz. İlk olarak düşük paketlerle başlayabilirsiniz. Bunun yanında sitenizin için bir isim belirlemeniz gerekir. İsminizi bulduktan sonra hosting paketinin yanında domaininizi de alabilirsiniz. Bunları satın aldıktan sonra sitenizi kurabilir hale geleceksiniz. Blog sitelerinin çoğunda WordPress altyapısı kullanılmaktadır. Sizde WordPress yazılımını kullanabilmek için hosting firmalarının direk kurulumlarına gidebilir veya manuel olarak WordPress kurabilirsiniz. Burada veritabanı gibi sistemleri de kullanmanız gerekecektir.

WordPress sitenizi açtıktan sonra gerekli sayfaları hazırlayabilir, tema yükleyebilir ve düzenleyebilir, sitenizi kişiselleştirebilirsiniz. Buradaki işlem süreklidir ve geliştirilebilir. Tüm bunların yanında SEO ve benzeri eklentileri de kurarak sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. Örnek site projelerini inceleyerek fikir sahibi olabilir veya belli bir ücret karşılığında uzmanlara sitenizi hazırlatabilirsiniz.

Tüm temel ayarlar hazır olduktan sonra içeriklerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz. İçeriklerinizi sosyal medya ve arama motorları yardımıyla insanlara ulaştırabilirsiniz. Düzenli içerik ve SEO uyumlu mantıkla hareket ettiğiniz sürece zamanla ziyaretçi gelmeye başlayacak ve artacaktır.

Blog Sitesi ile Para Kazanmak

Blog sitenizde bir düzen oturtmayı başardıysanız ve ziyaretçileriniz sitenizi ziyaret etmeye başladıysa para kazanma kapıları açılıyor demektir. Belli bir hedefteki ziyaretçi sayısına ulaştığınızda sitenize reklamlar ve sponsorluklar alarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. İşi hakkını vererek yaptığınızda internetten para kazanma bu kadar kolay.

Adsense ile Para Kazanmak

İnternetten para kazanma sektörünün en büyük ve bilinen para kazanma yöntemi Google Adsense sistemidir. Adsense başvurusu yaparak sitenize reklam almaya başlayabilirsiniz. Blog sitelerinin neredeyse hepsi Adsense kazanç yöntemini kullanmaktadır. Sitenizdeki belli noktalara Adsense reklamlarını ekleyerek, görüntülenme ve tıklanma başına para kazanırsınız. Ziyaretçi sayınızın fazlalığına göre kazancınız da artacaktır. Kazançta her hangi bir sınırlama bulunmamaktadır, ayda 100TL’de kazanabilirsiniz 10000TL’de kazanabilirsiniz. İlerleyen süreçlerde pasif gelire dönüşeceği için bunu bir yatırım olarak da düşünebilirsiniz.

Belli bir günlük hit sayısına ulaşmadan ve SEO uyumlu bir siteye sahip olmadan Adsense başvurunuz reddedilebilir ancak birden fazla kez başvuru yapabilmeniz mümkündür. Minimum çekim limiti ise aylık 200TL’dir. 

Sponsorluklar ve Geçici Reklamlar ile Para Kazanmak

Siteniz bir konu hakkında dikkat çekmeyi başardıysa, o konu hakkında ticari faaliyetler yürüten firmalar ve kişilerle anlaşma sağlayabilirsiniz. Bunun yanında sizin gibi blog sitesine sahip kişilerle karşılıklı reklamlar yaparak hem para hem de ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Sponsorluklar düzenli oldukları için, sadece sponsorluklar yardımıyla hiçbir reklam almadan düzenli gelir elde edebilmeniz mümkündür. Fakat bu tür teklifler çoğunlukla size gelmektedir bu yüzden iletişim bilgilerinizi eklemeli ve sitenizin yükselmesini beklemelisiniz.

Site Satışı Yaparak Para Kazanmak

Eğer acil paraya ihtiyacınız varsa ve gelir elde eden bir blog sitesine sahipseniz, kısa zamanda sitenizi satarak çok iyi gelirler elde edebilirsiniz. Bunun yanında birden fazla site kurarak, alım satım işi yapabilir ve bu sayede de yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Sitelerinizi webmaster platformlarından veya freelance siteleri üzerinden satabilirsiniz.

Sitenizin fiyatı günlük ziyaretçi ve Adsense gelirlerine bağlı olarak değişebilmektedir. 1 yıl site kazancınız, sitenizde bulunan toplam içerik ve günlük hitten yola çıkarak sitenizin satış fiyatını belirleyebilirsiniz.

Tanıtım Yazıları Paylaşarak Para Kazanmak

Blog sitesinin Blog sitenizde başka firmaların veya blog sitelerinin tanıtımlarını yaparak da para kazanmanız mümkündür. Paylaştığınız içeriklerinizin içerisinde tanıtım yapacağınız siteyi belirterek yazı başı güzel gelirler elde edebilirsiniz. 

Tüm bu gelir elde etme yöntemlerinin yanında sitenizin sahip olduğu kategorilere ve içeriklere bağlı olarak farklı yöntemler de bulunmaktadır. Örneğin bankacılıkla alakalı bir siteye sahipseniz, sayfalarınız üzerinden bir banka ile anlaşarak kredi kartı başvurusu yapılmasını sağlayabilir, başvuru başına gelir elde edebilirsiniz. Umarız istediğiniz siteyi en kısa süre içerisinde kurabilir ve hızla yükselebilirsiniz. 

İnternetten para kazanma fikirleri arasından blog sitesi açma ve neler yapılması gerektiğini, nasıl para kazanabileceğinizi açıkladık. Umarım sizin de işinize yarar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu