Kredi

İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Çıkar Mı?

İşsizlik maaşı başvurusu yapanlar özellikle 2020 yılında yaşadığımız pandemi sebebiyle oldukça arttı. Ama yetiştiremeyenler bu kez kredi çekme başvurusunda bulunuyor. Peki işsizlik maaşı ile kredi çekebilir miyiz? Bu sorunun cevabını vereceğiz.

Tüm dünya ekonomilerinin kendi içinde sendelemesi sonrası genel finans piyasalarında da ani hareketlenmeler yaşanıyor. Kelebek etkisi niteliğinde büyükten küçüğe tüm bütçeler sarsılırken insanlar bu dönemleri minimum zararla atlatmanın peşin. Ekonomik anlamda darboğazdayken bankalardan kredi almak sıcak para akışını ve gereken ödemelerin yapılmasını sağlar. Pandemi süreciyle başlayan işsizlik had safhaya ulaşırken bana kredi çıkar mı diyen herkes bankaların kapısını aşındırıyor. Özellikle de işsizlik maaşı alanlara yönelik kredi çıkar mı sorusu daha da fazla soruluyor. Nihayetinde bir işyerinde sigortalı olarak çalışmadıklardan kafalarda soru işareti oluşuyor. Bu konudaki yanıt ise kişinin durumuna ve finansal profiline göre verilebilir.

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Alabilir Mi?

Çalışılan dönemdeki primler sayesinde işsizlik fonu dolar ve insanlar işten ayrılmak durumunda kaldığında bu fondan belirli bir süre boyunca ödeme yapılır. Elbette kendi istekleri haricinde işten çıkanlar maaş alabilir. Toplamdaki sigortalılık ve işten çıkmadan hemen önceki sigortalılık gün sayılarına bakılarak verilen işsizlik maaşı alanlar kredi alabilir mi derseniz bazı uygunluklar sağlıyorlarsa istedikleri paraya kavuşabilirler. Bankaların borç niteliğinde ürün vermesi durumunda baktığı ilk nokta kişilerin geri ödemede sıkıntı yaşayıp yaşayamayacaklarıdır. Emin olmak için de pek çok konuda belge ve uygunluk arar.

İşsizlik maaşıyla beraber kredi alınabilir mi olayında insanların kafasında genelde çalışmadıkları için kredi alamayacakları gibi bir intiba oluşur. Normal bir gelir kadar güven sağlamasa da devlet tarafından en fazla 10 aylık istikrarlı bir maaşa sahip olmak hiçbir geliri olmayanlara göre pozitif bir imaj çizer. Buradaki püf nokta ise talep edilen veya değerlendirilip olumlu yanıt verilen kredi miktarının çoğu zaman düşük miktarda olmasıdır. Nihayetinde önemli ve güçlü gelir kaynakları ya da gayrimenkuller gösterilemediği için yüksek seviyeli kredi yüksek ihtimalle çıkmaz.

Aynı zamanda kredili ürün kullandırma konusundaki genel şartların da sağlanması beklemektedir. Bankaların işsizlik maaşı alanlara kredi çıkar mı için verdikleri yanıt başvuruda bulunanın geçmişteki finansal işlemlerine göre değişir. Çünkü önceki kredi ödemelerinizde, kredi kartı borçlarınıza sıkıntı yaşamışsanız ve disiplinsiz bir görüntü çizmişseniz muhtemelen notunuz düşüktür. Eğer aldığınız borçları vaktinde ödeyip yasal takibe takılmadıysanız alma ihtimaliniz yüksektir.

İşsizlik Maaşı Alanlara Yüksek Miktarda Kredi Çıkar Mı?

İfade ettiğimiz üzere ancak düşük seviyeli kredilerden faydalanmak mümkün. Pek tabii ki size destek çıkıp kefil olacak birileri varsa veya tapusunu ortaya koyduğunuzda finans kuruluşlarının hemen güven duyacağı gayrimenkulünüz varsa işler kolay. Fena sayılmayacak kredi notu olup işsizlik maaşı alanlar daha büyük miktarda kredi çıkar mı detayında şanslı kesimdir. Yanlarında düzenli bir işte çalışıp ödemelerini aksatmayan birilerini kefil göstererek ve gayrimenkulünü ipotek arttırarak bu şansı oldukça yukarıya çekerler. İkisi de yoksa ve yine büyük sayılabilecek meblağda kredi isteniyorsa bankaların şubelerine giderek güncel kampanyalar hakkında bilgi almaları gerekir. Çünkü belirli zaman aralıklarıyla müşteri sayısını arttırmak isteyen kuruluşlar kampanyalar yapıp kolaylıklar tanır.

İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalar

Alınabilecek miktar üzerinde bilgi verdikten sonra şimdi de hangi bankalar işsizlik maaşı alanlara kredi verir için detay sunalım.

1. Ziraat Bankası
2. Yapı Kredi
3. Vakıfbank
4. Halkbank
5. QNB Finansbank

Bu kredi veren bankalar arasından işsizlik maaşı alanların çekebilecekleri kredi türleri içinde genellikle alt limitten temel ihtiyaç, bireysel ihtiyaç vardır. Yüksek miktardaki ihtiyaç, taşıt ve konut kredileri için bankaların sunduğu genel ve özel tüm şartların yerine getirilmesi gerekir. Başvuruda bulunacağınız bankanın önceden çalıştığınız ve mümkünse geçmişte maaş aldığınız bir banka olmasını öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu