Kredi

Kredi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi almak acil ihtiyaçların karşılanması açısından en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak finans piyasaları son dönemlerde belki de tarihinin en dengesiz ve hareketli yıllarını yaşamakta. Tahmin edilemeyecek ölçüde değişken kur fiyatlarının yanında borsa ve benzeri tüm finansal yatırım, kazanç araçlarında pozitife geçmek bir yana yerinde saymak için çaba sarf etmek gerekiyor. Ülkemiz genelindeki ekonomik durgunluğun etkisi ekonomideki piyasalar kadar reel hayatı da etkiledi.

Bu durumu çevremizdeki insanların ve esnafın durumundan anlamak mümkün. Genel anlamda işten çıkarılmalar artarken işe girişlerde de önemli bir azalma oluyor. Haliyle yeni işe girenler yerini kaybetmemek ve bir an önce kredi almak adına elinden geleni yapıyor. Sigortalılık gününü arttırmaya başlayanlar ise zaman kaybetmeden kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir deyip bankalara başvuruyor. Geçmişteki parasal sıkıntılar bu şekilde aşılmaya çalışılıyor. Kuruluşlar elbette SGK’lılık kadar istediği genel şartlara uyumu da beklemekte.

Kredi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olunmalı?

Kredili ürün kullandırma hizmeti sunan tüm bankalar aslında ilk bankacılık faaliyetinizden bugününüze kadar ne yaptığınıza bakarlar. Normal hayatınızda yaptıklarınız adli sicil kaydına yansırsa bankalarda gerçekleştirdiğiniz tüm hareketler de sizin finansal sicil kaydınıza yansır. Dolayısıyla sadece kredi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekenin ötesinde disiplini görünüm çizmeniz şart. Ayriyeten tüm verileriniz Kredi Kayıt Bürosu’na yollanıp şahsınıza ait bir değerlendirmede bulunularak kredi notunuz belirlenir. Böylece incelenen ana maddenin size özel karşılığı ortaya çıkmış olur. Ardından kredi almak için kaç ay sigortalı olunmalı bahsini tartışabiliriz.

Bahsettiğimiz üzere kredi notunuz yüksekse yaklaşık 1 veya 2 aylık sigortalılık geçmişinize rağmen kredi almak mümkün. Ancak düşük seviyedeki kredi puanlarından biri söz konusuysa en azından 4 ile 6 ay arasında SGK’lı olmanız beklenir. Pek tabii ki tek başına gelir alıp sigortanızın çalışmadığı işlerin kredi alırken fayda sağlamadığının altını çizelim.

Kolay Kredi Veren Bankalar

Alacağınız borcun türüne göre size çeşitli zorluk aşamaları vardır. Sigortalılık süresine göre kredi veren bankalar taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi mi istediğinize bakarlar. İlk ikisi büyük ölçüde olduğundan genellikle iyi bir kredi notu ve 4 – 5 aydan fazla sigortalı şartı koşulur.  İhtiyaç kredisi talebinde bulunacaksanız işleyiş biraz rahatlar ve aşağı yukarı 3 aylık sigortalılık geçmişi şansınızı arttırır.

En azından 3 ay sigortalı olarak çalışıyorsanız şu bankalara başvurabilirsiniz:

1. Türk Ekonomi Bankası
2. İş Bankası
3. Ziraat Bankası
4. Garanti Bankası
5. OdeaBank
6. Vakıfbank
7. Halkbank
8. QNB Finansbank

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Kredi almak ve başvuru zamanında yeni işe girmişseniz ve geçmişe yönelik bankacılık işlemlerinde pek güven vermeyen işlemlerde bulunduysanız durum pek iç açıcı değildir. Bu yüzden öncelikle az iş değişimi yapmaya çalışıp size kefil olacak birisini bulmaya çalışır. Eper gösterebileceğiniz gayrimenkulünüz varsa bunu da istenen belgelerin arasına yerleştirin. Tümünü sağladığınızı düşünüyorsanız maaş aldığınız bankaya giderek kredi notu düşük olanlar için bile kredi alabilir pozisyona gelebilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirirken değerlendirme kıstaslarını gözden geçirip talebinizin mantık çerçevesinde olduğunu kontrol edin. Nihayetinde kurumlar halihazırdaki gelirinize göre geri dönüş yapabileceğiniz ölçüde borç verecektir. Ekstra miktarlara çıkarsanız olumsuz yanıt alma ihtimalinizi yükseltirsiniz.

Emekliler İçin Kredi Alırken Sigorta Süresi Önemli Mi?

Kredi başvurusu sırasında emekliler adına sigortalılık süresine bakılmıyor. Emekli aylığı gösterilip kredi alırken sigorta gün sayısı önemli değildir. Herhangi bir süre kısıtlaması olmadığı için sabit gelir sahibi şeklinde değerlendirilir. Dolayısıyla hiçbir sıkıntı yaşanmaz ancak emeklilerin daha çok yaşına bakılarak hareket edilir. Net biçimde kredi çıkar demek için belirlenen yaş sınırı geçmemek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu