Kredi

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi başvurusu yapar ve bankadan haber gelmesini bekleriz. Ama gelen haber olumsuz ise bunu detaylı bir şekilde açıklamazlar. Kredi notu veya siciliniz ile ilgili olduğunu dile getirirler sadece. Kredileriniz reddediliyorsa nedenini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde birçok kişi krediden faydalanarak acil nakit ihtiyaçlarını gidermek veya yatırımda bulunmak istemektedir. Fakat bankalara yapılan kredi başvurularının da birçoğu reddedilmektedir. Herhangi bir geliri olmayan ve kredi notu kötü olanların oldukça merak ettiği konular arasında yer alan kredi başvurusu neden reddedilir? Konusu hakkında sizlerde araştırma yapıyorsanız tüm detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Kredi Başvurusu Reddedilme Sebepleri

Bankalara başvuran tüketiciler genellikle nakit ihtiyaçlarını karşılamak, alacağı krediyi yatırımda kullanmak, işlerini büyütmek, konut veya taşıt edinmek amacıyla kredi başvurusunda bulunmaktadır. Krediler bu anlamda tüketicilere oldukça fayda sağlamaktadır. Fakat bankalar tarafından kredi alma talebinde bulunanların başvuruları çeşitli nedenler ile reddedilmektedir. Sizler için kredi başvuruların en çok hangi gerekçelerle reddedildiğini başlıklar halinde listeledik. 

Düşük Gelir ile Kredi Başvurusu Reddi

Kredi başvurusu reddinin en büyük sebepler arasında düşük gelir ile yüksek limitlerde yapılan kredi talepleri gelmektedir. Bankalar gelirinize oranla kredi sağlamaktadır. Bundan dolayı bankanız ile irtibata geçerek geliriniz oranında hangi miktarlarda kredi alabileceğinizi belirledikten sonra başvuru yapmanızı öneririz. Aksi halde düşük geliriniz ile talep edeceğiniz yüksek limitli kredi başvurularınız reddedilecektir.

Kredi Notunun Kötü Olması

Kredi notunuzun yüksek olması sizlerin kredi başvurularınızın olumlu olarak sonuçlanması için oldukça önemli olan bir kriterdir. Daha önce kullanmış olduğunu kredi ve kredi kartlarının ödemelerini düzenli olarak yerine getirmiş iseniz kredi notunuzun yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kredi veya kredi kartı ödemelerinizi yerine getirmiyor ve yeniden kredi başvurusu yapmakistiyorsanız bu durum kredi notunuza yansıyarak bankaların kredi başvurunuzu reddetmesine neden olacaktır. 

Kara Listede Yer Alanların Kredi Başvurusu

Kara liste genellikle bankalar ile ilişkileri kötü olanların yer aldığı listedir. Sizlerde daha önce edinmiş olduğunuz bir kredi veya kredi kartı neticesinde kara listeye düşmüşseniz, büyük bir ihtimalle yapacağınız kredi başvurunuzda olumsuz olarak sonuçlandırılacaktır. Bu durumda sizlerin önceki kredi veya kredi kartı borçlarınızı kapatıp bankalar ile ilişkilerinizi düzelterek yeniden başvuruda bulunmanızı öneririz.

Eksik Evrak ve Yanlış Bilgi Nedeniyle Başvurunun Reddi

Bankalar tarafından başvurunun reddedilmesinde en çok karşılaşılan durumlar arasında eksik evrak veya yanlış bilgi nedeniyle başvuruların reddi gelmektedir. Kredi başvurusu sırasında evrakların eksiksiz ve tam bir biçimde hazırlanması ve doğru bilgiler verilmesi sizlere fayda sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu