Kredi Kartı

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı nasıl kullanılır daha doğrusu bilinçli olarak nasıl kullanılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Kredi kartı kullanımının son birkaç senedir oldukça çoğaldığını görebilmekteyiz. Pek çok kişi taksit imkanı ile birlikte alışveriş yapmak istemekte ve kredi kartlarına yönelmektedir. Fakat başlarda oldukça faydalı olan kredi kartları daha sonrasında ise büyük bir mali yükü beraberinde getirmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi amacıyla kredi kartlarının bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda Bilinçli Kredi Kartı Nasıl Kullanılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. 

Bilinçli Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı veya kartlarınızı bilinçli bir şekilde kullanabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar yer almaktadır. Doğru analiz ve bilinçli harcama ile birlikte kredi kartı kullanımı sizlere avantaj sağlayacaktır. Bunun dışında yanlış kullanımlar hem maddi anlamda hem de psikolojik anlamda sizleri etkileyecektir. Peki, bilinçli kredi kartı nasıl kullanılır? Gelin hep birlikte bakalım. 

Bilinçli Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

İhtiyacınız Kadar Harcama Yapın

Kredi kartı nasıl kullanılır? sorusunun en önemli maddesi bilinçsiz bir şekilde kredi kartı kullanımlarının başında nasıl olsa öderim mantığından kaçmaktır. İhtiyacınız kadar alışveriş ve harcama yapmanız bilinçli kredi kartı kullanımının başlıca püf noktası arasında yer almaktadır. Harcamalarınız dengeleyerek nasıl olsa öderim mantığından uzak bir şekilde harcama yapmanız sizlere avantaj sağlayacaktır. 

Dönem Borcunuzu Geciktirmeyin

Kredi kartı kullanıcılarının yapmış olduğu en büyük yanlışlardan bir tanesi de, kartın dönem borcunu ödemek yerine sadece asgari tutarının ödenmesidir. Bu durum borcu ötelemekten öteye gitmemektedir. Bundan dolayı kredi kartlarının dönem borcunu ödemeyi bir alışkanlık haline getirin.

Bütçenizi İyi Bir Şekilde Ayarlayın

Bütçe analizi yaparak kredi kartı harcamalarında bulunmanız maddi açıdan nasıl bir yol izleyeceğinize dair sizlere yol göstermektedir. Harcamalarınızı bir liste halinde yaparak, bütçenizi ayarlamanız ve bu şekilde alışveriş yapmanız mali açıdan sizlerin nasıl davranacağınızı ve hareket edeceğinizi göstermektedir.

Taksitleri Göz Ardı Ederek Alışveriş Yapmayın

Birçok kişi alacağı ürünü taksitlendirerek alışveriş yapmaktadır. Bundan yana bir problem olmasa da, bilinçsizce taksitlendirme yapılarak alınan pek çok ürün maddi olarak külfet oluşturmaya başlamaktadır. Bundan dolayı yapacağınız alışverişlerde taksit miktarını küçük görerek birçok ürün almaktan uzak durun. Bilinçli bir şekilde ihtiyacınız kadar alışveriş yapın.

Aylık Kredi Kartı Analizinizi Yapın

Mali bütçenizi iyi bir şekilde hesap etmek istiyorsanız aylık olarak kredi kartı analizlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ne kadar harcama yaptığınız, ne kadar harcama yapabileceğiniz ve ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına dair analiz yapmanız sizleri psikolojik olarak rahatlatacağı kadar maddi olarak da nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Bilinçsiz Bir Şekilde Kredi Kullanımının Sonucu Ne Olur?

Bilinçsiz bir şekilde kredi kullanımının sonucu borç batağından öteye gitmemektedir. Ayrıca kredi notunuzu da etkileyerek bundan sonraki süreçlerde bankanız ile yapacağınız ilişkilerde sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bundan dolayı bilinçli bir tüketici olarak hareket edilerek kredinin iyi ve doğru bir şekilde kullanılması sizleri hem maddi açıdan hem de psikolojik açıdan olumlu yönde etkileyecektir. Tüm bunların dışında kredi notunuzun düşmesine ve bankalar ile aranızın bozulmasına sebep olacaktır.

Kredi kartı nasıl kullanır ? Sorusunun cevabını sizlere vermeye çalıştık. Siz de dikkat edin ve bilinçli bir şekilde harcamalarınızı düzenleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu