Genel

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK borç erteleme özellikle Korona virüs salgınının devam ve birçok vatandaş ödemelerini yapmakta zorluk yaşadığı bu günlerde en çok merak edilen konulardan biridir.

İşsizlik seviyesinin yükseldiği şu günlerde vatandaşların bankaya olan borçlarında düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Üniversiteden mezun olmuş fakat bir işe yerleşememiş kişiler KYK borçlarını pandemi döneminde daha da ödeyemez hale gelmişlerdir. Bu durumun bilincinde olan Kredi ve Yurtlar Kurumu, KYK Borçları için borç erteleme özelliğini aktif hale getirmiştir. Bu yazımız içerisinde KYK borç erteleme nasıl yapılır? Hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

KYK Borç Erteleme Özelliği

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?
KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

Korona virüs ile mücadele döneminde hayata geçirilen projelerden biriside KYK Borç Erteleme durumudur. Çeşitli nedenlerden ötürü borçlarını ödeyemeyen gençler bu karar ile biraz rahatlamışlardır. Bununla beraber Nisan, Mayıs, Haziran ayları için KYK yurt borçlarının alınmayacağı belirtilmiş, gençlerden bu borçlar silinmiştir. Kredi borçlarını ertelemek isteyen mezun üniversite öğrencileri aşağıdaki adımları uygulamaları durumunda borçlarının ertelendiğini görebilirler.

Pandemi döneminde çalışmayan, işsiz kalan kişiler kredi borçlarını düşünmelerine gerek yoktur. 1 yıla kadar vadeli olacak şekilde kredi borçlarınızı erteleyebilir, kredi notunuza etki etmemesini sağlayabilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapılan işlemlerin detayları bir alt paragrafta dile getirdik. 1 yılın yanı sıra daha kısa süreli borç erteleme de yapabilmek mümkündür.

KYK Borcu Nasıl Ertelenir?

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?
KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK Borcunu ertelemek isteyen kişiler bu işlemi E-Devlet üzerinden yapacaklardır. BURADA yer alan internet sitesine girdiğinizde sizlerden bir kimlik doğrulama işlemi yapmanız istenecektir. E-Devlet şifreniz ile hesabınıza girdikten sonra borç erteleme sayfası sizleri karşılayacaktır. Sayfada karşınıza çıkacak “Yeni Başvuru” butonuna tıkladığınızda borç erteleme başvuru sayfası açılacaktır. Karşınıza gelecek ekranda Cep Telefon Numaranız ve E-Posta Adresiniz otomatik olarak gösterilmektedir. Adresini yazdıktan sonra borç erteleme nedenini işsizlik olarak işaretledikten sonra Devam Et butonuna tıkladığınızda borç erteleme ile ilgili detaylar sizleri karşılayacaktır.

KYK Borç Erteleme özelliğini kullanmanın da elbette bir bedeli bulunmaktadır. Borçlarını 1 yıl kadar ekleyen kişiler, gecikme faizine eş değer bir borç erteleme faizi ile karşılaşacaklardır. Borç erteleme yaparken sunulan faiz biraz yüksek gözükebilir ancak pandemi döneminde çalışmayan kişiler için oldukça uygundur. Kredi Yurtlar Kurumu ile iletişime geçerek konunun detaylarını daha ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu