İş Fikirleri

Limited Şirketi Kurma Maliyeti 2020

Limited şirketi kurma kişilerin ticari hayata girmek atması gereken ilk adım bir şirket kurmaktır. Her şirket kurmada olduğu gibi limited şirket kurmak içinde masraf alınır.

Şirketler 3 farklı sınıfa ayrılmakta olup her birinin kendi içerisinde ayrı özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Şahıs, Limited ya da Anonim Şirket türünden Limited Şirketi seçen kişiler, şirket kurma aşamasında ne gibi masraflarla karşı karşıya geleceklerini merak ediyor. Bu yazımız içerisinde Limited Şirketi Kurma Maliyeti hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Limited Şirketi Kurma Maliyeti Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Limited Şirketi Kurma Maliyeti ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Limited Şirketi Kurma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Limited şirket kurmak için önceden 2 ortağa gereksinim duyuluyordu. Ancak günümüzde bu kural kaldırılmıştır. Limited şirketlerde şirket kuruluş tutarı 10,000 TL’dir. İşletmeler kuruluş sermayelerini 100,000 TL’ye kadar çıkarabilme haklarına sahiptirler. Şahıs şirketlerinin kurulumu oldukça basittir. Ancak limited şirketlerde kurulum işlemi biraz uzun sürmektedir. Şirket kuruluşu sırasında hazırlanması gereken belgeler ve belgelerin ücretleri;

Kuruluş Vekaleti: 80 TL

Şirket Sahibi ve Ortaklarının İmza Beyannamesi: 35 TL (Kişi başı)

Rekabet Kurulu Ödemesi: Şirket Kuruluş Sermayesi

Limited Şirket Kurulum Masrafları

Limited şirketin kuruluşu için gerekli olan maliyet her şehre ve bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Şehrin büyüklüğüne göre noter ücreti, vergi daire masrafı ve rekabet kurulu masrafı değişebilmektedir. İstanbul için geçerli olan masraflar:

Noter Masrafı: 744 TL

Nüfus Cüzdan Örneği: 40 TL

Şirket Kuruluş Vekaleti: 100 TL

İmza Beyannamesi: 39 TL

100 Sayfalık Ticari Defter: 130 TL

İmza Sürküleri: 150 TL

Mali Müşavirlik Vekalet Ücreti: 135 TL

Vergi Dairesi Masrafı: 23 TL

Ticaret Odası Masrafı 1,014 TL (İstanbul)

Faaliyet Belgesi: 10 TL

Rekabet Kurulu Ödemesi 4 TL

Mali Müşavir Kuruluş Ücreti: 580 TL

Şirket kuruluşu sırasında belirlenen sermayenin ¼’ü banka tarafından bloke edilmektedir. Şirket kurulum işlemleri tammalandıktan sonra bloke kalkar ve bakiye kullanıma açılır. Yukarıdaki masraflar sadece kuruluş içindir. Bu masraflara ek olarak bazı masraflar da çıkabilmektedir. Bütçenize 50, 1000 TL daha eklemenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu