Bankalar

Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılık İşlemleri Güvenli Mi?

Mobil bankacılık ve internet bankacılık işlemleri gibi kavramlar, teknolojinin gelişmesi ile birlikte diğer tüm sektörler gibi bankalar da internet ortamında yerini aldı. Cebimizdeki telefonlar yardımıyla da internete erişebiliyor ve hayatımızı oldukça kolaylaştırabiliyoruz. Yiyeceğimiz yemekten giyeceğimiz kıyafete kadar her türlü ürünü internet üzerinden sipariş edebiliyor ve kısa süre içerisinde elde edebiliyoruz. Tüm bu işlemlerin temelinde ise bankacılık ve para akışı var. Paramızı telefonumuzdan ve bilgisayarımızdan internet vasıtasıyla kullanabiliyoruz, harcayabiliyoruz, aktarabiliyoruz.

Fakat internetin her zaman güvenilir bir ortam olmadığını da unutmamamız gerekiyor. Durum böyle olunca herkes mobil üzerinden yapılan bankacılık ve para işlemleri güvenilir midir diye ister istemez soruyor. Bu yazımızda mobil bankacılık ve internet bankacılığı gibi kavramlar güvenilir mi sorularına yanıt arayacağız.

Mobil Bankacılık

Hangi bankanın müşterisi olduğunuz veya hangi bankanın kartlarına sahip olduğunuz fark etmeden günümüzde tüm bankaların akıllı telefonlar için aplikasyonları bulunuyor. Ve bu aplikasyonlara sadece TC Kimlik veya müşteri numaranız ile birlikte belirlediğiniz şifreyi girerek ulaşabiliyorsunuz.

Mobil bankacılık sistemlerinin neredeyse hepsi oldukça gelişmiş durumda. Para aktarma işlemlerinden, fatura ödemeye kadar birçok işlemi yapabiliyor, kartınızı da istediğiniz gibi kontrol edebiliyorsunuz. Bu açıdan büyük kolaylık sağlayan mobil bankacılık yardımıyla kartınızın çalınması halinde bile direk devre dışı bırakabiliyorsunuz. Fakat bu sistemler istenmeyen kişilerin eline geçtiğinde tüm bunları yapabildiği için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması durumunda çok büyük problemler yaşanabilir. Ve sadece bir şifre ile hesabınızı korumanız oldukça zordur. Ancak dert etmenize gerek yoktur çünkü alabileceğiniz ve bankaların size sunmuş oldukları birçok güvenlik önlemi bulunmaktadır.

İki Faktörlü Doğrulama ve Düzenli Şifre Değişikliği

Önerilen 3 aylık periyodlarla şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Düzenli olarak şifrenizi yenilerseniz ele geçirilme ihtimalinin önüne geçmiş olursunuz. Hatta bazı bankalar aylık olarak şifrenizi yenilemenizi bile isteyebilirler. Birbirinden farklı şifreler oluşturmanız ve aynı şifreyi tekrar etmemeniz önerilmektedir.

Bunun yanında hesabınızı daha da güvenilir bir şekilde kullanmak isterseniz iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini açabilirsiniz. Bu sayede hangi cihazdan ve nereden girdiğiniz fark etmeksizin her hesaba giriş talebinizde telefonunuza tek kullanımlık bir şifre gelecektir. Normal olarak kullandığınız şifrenin yanında her seferinde bu tek seferlik şifrenizi de yazmanız istenecektir. Aksi takdirde hesabınıza erişemezsiniz. Telefonunuzun her zaman yanınızda olduğunu düşünürsek, bu yöntem sayesinde biri hesabınıza erişmek istese bile erişemeyecektir. 

Mobil bankalar gerek güvenlik önlemleriyle gerek sağladığı kolaylıklarla gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz aplikasyonlardır. Siz yanlış bir şey yapmadığınız sürece banka hesaplarınızın ve kredi kartlarınızın başkalarının eline geçmesi imkansıza yakındır. Buradan yola çıkarak rahatça mobil bankacılık sistemlerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu